Městské muzeum ve Volyni
Školní ulice - tvrz, 387 01 Volyně

E-mail: info@muzeum-volyne.cz

Odkazy:

Projekt byl realizován s finanční účastí Jihočeského kraje.

Město VOLYNĚ

PŘEDMĚT CHVÍLE > ARCHIV CHVÍLE > EMIL LHOTA – DUCHOVÉ U HŘBITOVNÍ ZDI

EMIL LHOTA – DUCHOVÉ U HŘBITOVNÍ ZDI

PŘEDMĚT CHVÍLE

od 3. listopadu 2010...

EMIL LHOTA – DUCHOVÉ U HŘBITOVNÍ ZDI

Předmět: Emil Lhota (1859–1902), Duchové u hřbitovní zdi, kolem 1890, tuš a akvarel na papíře, 15 x 14 cm, nesignováno, na rubové straně konceptní zápisky autora, při horním okraji papíru snad otvor pro zavěšení (Městské muzeum ve Volyni, př. č. JB 689).

Autor: Emil Lhota se narodil 22. srpna 1859 v Praze jako syn akademického malíře a pozdějšího prvního voleného rektora pražské akademie Antonína Lhoty (1812–1905). Nejprve působil jako asistent kreslení na c. k.  státním reálném a vyšším gymnáziu v Praze, odkud odešel v březnu 1884 do Kolína, kde se na průmyslové škole stal profesorem ornamentálního a odborného kreslení a modelování. Ve školním roce 1888–1889 odešel na Všeobecnou řemeslnickou školu ve Volyni, na které působil jako její ředitel až do své smrti. Ve Volyni byl aktivní v radě spolků a hrál ochotnické divadlo. Mimo jiné byl autorem nové novorenesanční sgrafitové výzdoby volyňské radnice, která byla předtím v roce 1884 velmi poškozena ničivým požárem. Zemřel ve Volyni 8. července 1902 a je spolu se svým otcem Antonínem pohřben na volyňské Malsičce.

Vazby: Uměleckou pozůstalost Emila Lhoty zachránili před zničením volyňští bratři Boháčové, s jejichž pozůstalostí se po roce 1978 dostala plně do sbírek Městského muzea ve Volyni. U jejich hrobu, který je na Malsičce až nahoře u kostela Proměnění Páně, určitě vartují stejní duchové...

-ks-

Další obrázky:
galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie